پیام اسپا برای سلامتی

اصطلاح از نام شهر اسپا، بلژیک، که نام آن به زمان های رومی شناخته می شود، مشتق شده است، زمانی که محل Aquae Spadanae نامیده می شود، گاهی اوقات به کلمه لاتین “spargere” متصل می شود به معنی پراکنده شدن، پاشیدن یا مرطوب شدن است. کلمه اسپری خود را “چشمه” نشان می دهد. بعضی از کارشناسان همچنین معتقدند که کلمه “spa” از نام شهر بلژیکی به نام اسپا به وجود آمد که در آن یک درخت طبیعی گیاه شناسی در قرن ۱۴ کشف شد. از زمان قرون وسطایی، بیماری های ناشی از کمبود آهن توسط نوشیدن آب بهاره آب معدنی (آهن) تحت درمان قرار گرفتند (در سال ۱۳۲۶، معاون کالین لو لو ادعا کرد درمان، زمانی که بهار Espa نامیده می شود، یک کلمه والون برای “چشمه”).

در قرن شانزدهم انگلستان، ایده های قدیمی رومی حمام دارویی در شهرهای مانند حمام احیا شد (و نه منبع حمام)، و در سال ۱۵۹۶ ویلیام اسلینگسبی که به شهر بلژیکی (که او به نام Spaw نامیده شد) کشف چای کیسه ای بهار در یورکشایر او یک چاه محصور ساخته شده در آنچه که به عنوان هارگگیته شناخته می شود، اولین بار در انگلستان برای نوشیدن آب های دارویی، و سپس در سال ۱۵۹۶ دکتر تیموتی Bright پس از کشف دومین چاه به نام رفت و آمد مکرر انگلیسی Spaw، شروع به استفاده از کلمه اسپار به عنوان یک ژنریک شرح.

معمولا در یک متن تجاری ادعا می شود که کلمه مخفف عبارات مختلف لاتین مانند “Salus Per Aquam” یا “Sanitas Per Aquam” است که به معنی “سلامت از طریق آب” است. این بسیار نامطلوب است: مشتق شدن قبل از قرن بیست و یکم قرن پیش ظاهر نمی شود و احتمالا به معنی آن است که هیچ شواهدی از لغات موجود در زبان قبل از قرن بیستم وجود ندارد؛ همچنین نام نام رومی شناخته شده برای مکان را با هم مقایسه نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *